Zawarcie związku małżeńskiego przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego
WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa - załączają niepełnoletnie kobiety.2. Cudzoziemcy składają dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu.
3. Gdy małżeństwo będzie zawarte przez pełnomocnika należy dodatkowo załączyć:
a) prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika,
b) pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.4. Do wglądu: ważne dokumenty tożsamości nupturientów
5. Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej.
OPŁATY:
Opłata skarbowa w wysokości 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa.
Opłatę skarbową można dokonać przelewem na konto Urzędu Miasta Pruszków lub osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego.Urząd Miasta Pruszków
49 1240 6973 1111 0010 8630 1623
Jeżeli małżeństwo będzie zawierane poza Pruszkowem i Gminą Michałowice, dowód zapłaty opłaty skarbowej na konto urzędu stanu cywilnego rejestrującego małżeństwo należy przedłożyć przy odbiorze zaświadczenia.
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Urząd Stanu Cywilnego w Pruszkowie.
plac Jana Pawła II nr 1
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA:
Podczas składania dokumentów (zapewnienia) ustalany jest termin zawarcia związku małżeńskiego.
TRYB ODWOŁAWCZY:
Do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
DODATKOWE INFORMACJE:
1.Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński obowiązane są do złożenia pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Zapewnienie może być złożone przed każdym kierownikiem urzędu stanu cywilnego w kraju, a za granicą przed polskim konsulem. Cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa przedmiotowe zapewnienie w obecności tłumacza.
2.Zawarcie małżeństwa następuje zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
3.W dniu zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni oraz pełnoletni świadkowie przedstawiają dokumenty tożsamości. Jeżeli chociaż jedna z ww. wymienionych osób nie zna języka polskiego małżeństwo zawierane jest przy współudziale tłumacza.PODSTAWA PRAWNA:
1.Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r.-Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2018.2224 j.t.).
2.Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U.2019.1000 j.t.).
3.Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 2017.682. j.t.).