Konsultacje społeczne Budżetu Obywatelskiego 2018
Budżet obywatelski – to proces konsultacji społecznych mających na celu włączenie mieszkańców w decydowanie o wydatkowaniu określonej części budżetu Miasta Pruszkowa.
Środki przeznaczone do zagospodarowania w ramach Pruszkowskiego Budżetu Obywatelskiego zabezpieczone zostaną w budżecie gminy na 2018 rok. Planowana kwota środków ustalona została do wysokości 1 100 000,00 zł., co stanowi 0,58% kwoty wykonanych wydatków budżetowych za rok budżetowy 2015.
Zgodnie z Regulaminem Budżetu mieszkańcy mogą zadecydować o realizacji zadań publicznych na około 0,58 % planowanych wydatków z budżetu w 2018 roku.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w okresie od 01 lutego 2017 r. do 04 lipca 2017 r. Celem konsultacji jest:
a) zebranie od mieszkańców gminy Pruszków projektów, czyli propozycji zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2018;
b) wybór przez mieszkańców gminy, w drodze głosowania projektów, które zostały pozytywnie zweryfikowane zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego Miasta Pruszkowa na rok 2018 , który stanowi załącznik Uchwały Rady Miejskiej w Pruszkowie( załączonej poniżej).
Harmonogram konsultacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Pruszkowa na rok 2018
HARMONOGRAM WDRAŻANIA I REALIZACJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MIASTA PRUSZKÓW II EDYCJI - 2017/2018 |
|
Termin |
Zadanie |
Do 1 lutego 2017 r. |
Ogłoszenie wysokości budżetu obywatelskiego miasta Pruszkowa na rok 2018 |
Do 3 lutego 2017r. |
Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego ogłasza wysokość budżetu obywatelskiego łącznie z podziałem tej kwoty na obszary |
4 luty - 17 marca 2017r. |
Zgłaszanie propozycji projektów do budżetu obywatelskiego przez Projektodawców |
27 marca 2017r. |
Zespół ds. budżetu obywatelskiego informuje Projektodawców o wynikach postępowań wstępnej weryfikacji formalnej. |
14 kwietnia 2017r. |
Ostateczny termin składania ew. połączonych wniosków przez Projektodawców |
28 marca - 10 maja 2017r. |
Weryfikacja szczegółowa złożonych wniosków przez Zespół ds. budżetu obywatelskiego |
12 maja 2017r. |
Zespół ds. budżetu obywatelskiego podaje do publicznej wiadomości listy projektów zweryfikowanych pozytywnie i listy projektów zweryfikowanych negatywnie wraz z uzasadnieniem |
17 maja 2017r. |
Ostateczny termin wycofania przez Projektodawców zgłoszonych projektów |
17 maja 2017r. |
Ostateczny termin dla Projektodawców składania odwołań od wyników weryfikacji |
18 - 19 maja 2017r. |
Spotkania Rady Programowej ds. budżetu obywatelskiego – rozpatrzenie odwołań, ustalenie kolejności na listach do głosowania |
22 maja 2017r. |
Podanie do publicznej wiadomości listy projektów poddanych pod głosowanie |
od 22 maja 2017r. |
Kampania promocyjna projektów poddanych pod głosowanie |
27 maja - 25 czerwca 2017r. |
Głosowanie |
30 czerwca 2017r. |
Podanie do publicznej wiadomości przez Zespół ds. budżetu obywatelskiego wyników głosowania oraz listy rankingowej projektów |
30 czerwca 2017r. |
Spotkanie Rady Programowej ds. budżetu obywatelskiego. Ustalenie listy projektów rekomendowanych do realizacji w 2018r. |
4 lipca 2017r. |
Podanie do publicznej wiadomości listy projektów rekomendowanych do realizacji |
Zgłaszanie pomysłów – od 4 lutego do 17 marca 2017
Propozycje projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego może zgłaszać Projektodawca, który skonsultuje swój pomysł z mieszkańcami danego obszaru i uzyska poparcie projektu – zbierze podpisy od co najmniej 30 osób – Mieszkańców obszaru, na którym realizowane będzie zadanie i którzy w momencie składania projektu ukończyli 14 lat.
Do grupy osób popierających zgłoszony projekt, nie wlicza się Projektodawcy.
W przypadku gdy Projektodawcą jest osoba niepełnoletnia do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego.
Projektodawca może zgłosić dowolną liczbę projektów. Mieszkaniec danego obszaru może poprzeć zgłoszenie dowolnej liczby projektów dotyczących tego obszaru.
Projekt można zgłaszać za pomocą:
a) elektronicznej aplikacji : https://pruszkow.citizenpro.pl, albo
b) formularza papierowego, dostępny na stronie internetowej miasta lub otrzymać w punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego. Tam też należy złożyć wypełniony formularz w kopercie z napisem ”Budżet Obywatelski” w godzinach pracy urzędu lub w punktach wyznaczonych przez Prezydenta Miasta lub przesłać drogą mailową na adres; budzetobywatelski@miasto.pruszkow.pl W przypadku składania formularza drogą mailową należy dołączyć skany wymaganych załączników.
Podczas etapu zgłaszania pomysłów działać będzie Punkt konsultacyjny –sala 21 Urząd Miejski w Pruszkowie, ul. Kraszewskiego 14/16, w którym organizowane są dyżury konsultacyjne Członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego oraz Punkt Konsultacyjny w Centrum Dialogu Społecznego w Pruszkowie przy ul. Drzymały 30, w którym organizowane są dyżury konsultacyjne Członków Rady Programowej ds. Budżetu Obywatelskiego.
Terminy i miejsca dyżurów konsultacyjnych znajdziesz na stronie internetowej miasta- Zakładka Budżet Obywatelski 2018
Weryfikacja zgłoszonych projektów
W ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono łącznie 49 projektów. Propozycje zadań do realizacji pokazują, że mieszkańcy naszego miasta chcą aktywnie zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Wszystkie zgłoszone projekty zostały poddane weryfikacji formalnej oraz merytorycznej. Znakomita większość ze zgłoszonych projektów okazała się możliwa do realizacji i zostanie poddana pod głosowanie - 33 projekty. Wszystkie zgłoszone propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego, zarówno te pozytywnie zweryfikowane i zakwalifikowane do kolejnego etapu konsultacji, jak i te niezakwalifikowane, wraz z krótkim opisem, podaje się do publicznej wiadomości poprzez:
1. udostępnienie w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej w zakładce Budżet Obywatelski oraz na Facebooku,
Zachęcamy do zapoznania się z opisem proponowanych do realizacji zadań. Przypominamy, iż Autorom Projektów przysługuje prawo prowadzenia akcji promocyjnej zgłoszonych projektów zakwalifikowanych do głosowania.
Głosowanie na projekty – od 27 maja do 25 czerwca 2017
Budżet partycypacyjny to nie tylko zgłaszanie zadań do realizacji, ale przede wszystkim to powszechne głosowanie, w którym zostaną wyłonione te zadania, które zostaną zrealizowane przez Miasto Pruszków w 2018 roku.
Konsultacje zadań do budżetu obywatelskiego zostaną przeprowadzone w trybie głosowania jawnego, w terminie od dnia 27 maja do 25 czerwca 2017r. Na karcie do głosowania, uczestnik konsultacji zobowiązany jest podać swoje imię i nazwisko, adres zameldowania i Nr PESEL. Każdy głosujący może głosować na projekty zgłoszone na terenie całego miasta. Głosujący może oddać głos tylko jeden raz i dysponuje łącznie 10 punktami, którymi w dowolnym podziale może obdzielić dowolną liczbę wybranych projektów. Wybór następuje poprzez wpisanie przyznanej liczby punktów przy tytułach wybranych projektów.
Głos konsultacyjny oddać można jednokrotnie w wybranej przez głosującego formie - bezpośrednio lub drogą elektroniczną. Głosowanie przeprowadza się poprzez:
a) złożenie w formie papierowej karty do głosowania do przeznaczonej do tego urny wg zasad określonych przez Prezydenta Miasta Pruszkowa, albo
b) wypełnienie i przesłanie interaktywnej karty do głosowania dostępnej na stronie internetowej Miasta Pruszkowa.
Karty do głosowania będą ogólnie dostępne w:
a) punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego;
b) wyznaczonych punktach do głosowania przez Prezydenta Miasta Pruszkowa;
c) na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w zakładce „Budżet obywatelski”.
Głosujący może oddać głos tylko jeden raz i dysponuje łącznie 10 punktami, którymi w dowolnym podziale może obdzielić dowolną liczbę wybranych projektów. Wybór następuje poprzez wpisanie przyznanej liczby punktów przy tytułach wybranych projektów.
Każdy głosujący mógł głosować na projekty zgłoszone na terenie całego miasta Pruszkowa.
Głos jest traktowany jako nieważny gdy został oddany ponownie, lub głosujący nie przydzielił na karcie do głosowania żadnych punktów, lub głosujący przydzielił łącznie więcej niż 10 punktów.
Ustalenie wyników konsultacji
Ustalenie wyników polega na zsumowaniu punktów oddanych ważnymi głosami na poszczególne projekty zadań zgłoszonych do konsultacji w ramach budżetu obywatelskiego na danym obszarze.
W terminie określonym w Harmonogramie Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego podaje do publicznej wiadomości:
a) wyniki głosowania,
b) listę rankingową projektów w poszczególnych obszarach.
Na podstawie końcowych wyników do głosowania stworzony zostanie ranking projektów. Na podstawie listy rankingowej zostaje utworzona przez Radę Programowa ds. Budżetu Obywatelskiego lista rekomendowanych projektów dla każdego z obszarów. Za rekomendowane do realizacji mogą zostać uznane te projekty, które uzyskały największą liczbę punktów z ważnych głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty przeznaczonej na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego w danym obszarze.
Projekty, które w wyniku głosowania uzyskają największe poparcie mieszkańców będą realizowane w 2018 roku.
Mieszkańcy Pruszkowa w drodze głosowania, które odbyło się w terminie od 27 maja do 25 czerwca 2017r. dokonali wyboru projektów zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2018.
Ogólna liczba osób głosujących w całym mieście w II Edycji Budżetu Obywatelskiego wynosi - 3 523 osób co odpowiada 7,34 % uprawnionych do głosowania ( 47 935 mieszkańców). Wynik jest o 50% wyższy w stosunku do I Edycji – gdzie w całym mieście głosowało 5, 1% uprawnionych.
Łączna liczba punktów przydzielonych przez mieszkańców naszego miasta wynosiła 35 703 ( razem punktów ważnych i nieważnych)
Największą liczbę punktów ważnych otrzymał projekt z OBSZARU VI – pod nazwą „WYMARZONY PLAC ZABAW” - 7 370.
Na miejscu drugim uplasował się projekt z OBSZARU V- o nazwie SENIORADA II , który otrzymał ważnych punktów -4 636.
Natomiast miejsce trzecie zajął projekt z OBSZARU III pt. ŚWIETLICA OSIEDLOWA DLA MIESZKAŃCÓW - otrzymując 2 091 ważnych punktów.
Wyniki głosowania i lista rankingowa została opublikowana przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego w dniu 30 czerwca 2017.
Na podstawie wyników głosowania i listy rankingowej Rada Programowa ds. Budżetu Obywatelskiego na posiedzeniu w dniu 3 lipca 2017 utworzyła Listę projektów rekomendowanych.
Plakat z dyżurami konsultacyjnymi-Zespołu ds Bo.jpg
Uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego 2018 z załącznikami.pdf
REGULAMIN-BUDŻETU-OBYWATELSKIEGO EDYCJA II 2017-2018.pdf
HARMONOGRAM II EDYCJA BO 2017-2018.pdf
OGŁOSZENIE o podziale budzetu obywatelskiego-2018-Kwoty w obszarach.pdf
2018-BUDŻET-OBYWATELSKI-PODZIAŁ-W-OBSZARACH - UJĘCIE GRAFICZNE.pdf
LISTA PROJEKTÓW ZGŁOSZONYCH DO BO 2018 WERYFIKACJA-FORMALNA-ZESTAWIENIE-W-OBSZARACH.pdf
Plakat z dyżurami konsultacyjnymi -Zespołu ds BO.jpg
Dyżury konsultacyjne-Rada ds. Budżetu Obywatelskiego-Plakat.jpg
Lista projektów zweryfikowanych pozytywnie do BO 2018 .pdf
Lista projektów zweryfikowanych negatywnie- BO 2018 .pdf
Lista projektów poddanych pod głosowanie do BO 2018 .pdf
Plakat zagŁosuj na projekt - dla Autorów Projektów do uzupełnienia.pdf
Plakat - wybieraj projekty - Głosowanie na projekty -BO 2018.pdf
Poznaj Projekty- Wszystkie Projekty.pdf
WYNIKI GŁOSOWANIA W BUDŻECIE OBYWATELSKIM II EDYCJA 2017-2018 .pdf
AKTUALIZACJA DANYCH STATYSTYCZNYCH (FREKWENCJI)- BUDŻET OBYWATELSKI II Edycja 2017-2018 .pdf
1-PROJEKTY REKOMENDOWANE -BO 2017-2018.pdf
LICZBA PROJEKTÓW REKOMENDOWANYCH W OBSZARACH -UJĘCIE GRAFICZNE.jpeg
Sprawozdanie z Konsultacji Społecznych- II Edycja BO 2018.pdf
Informacja o stanie realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego 2018 -I KWARTAŁ 2018.pdf
Informacja o stanie realizacji projektów II KWARTAŁ.pdf
Informacja o stanie realizacji projektów III KWARTAŁ 2018r..pdf
Informacja o stanie realizacji projektów I-IV kwartał 2018.pdf
Opublikowane przez: Lidia Micberger | Data wprowadzenia: 2017-05-04 12:27:40 | Data modyfikacji: 2019-01-31 16:00:46.