Pierwszym etapem prac nad planem ogólnym jest zbieranie wniosków. Wnioski należy składać na obowiązującym formularzu dotyczącym aktu planowania przestrzennego. Mogą je składać wszystkie zainteresowane osoby, firmy czy instytucje w wyznaczonym terminie: od 10 czerwca do 12 sierpnia 2024 r.

W dniu 20 listopada 2023 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz.U. poz. 2509). 

Wnioski do planu ogólnego należy sporządzić na urzędowym formularzu. Najlepiej pobrać go ze strony internetowej: www.pruszkow.pl zakładka plan ogólny oraz www.bip.um.pruszkow.pl zakładka PLAN OGÓLNY.  Inna forma wniosku do planu ogólnego nie będzie akceptowalna.

Formularz  ma zastosowanie na różnych etapach przygotowywania lub obowiązywania wszystkich aktów planowania przestrzennego tj. m.in. planu ogólnego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Plan ogólny nie będzie powtórzeniem jeden do jeden tego, co zostało zawarte w studium, Inaczej będzie w przypadku, gdy nieruchomość jest już objęta obowiązującym planem miejscowym i przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. W takim przypadku zostanie ona z automatu objęta strefą wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną lub wielorodzinną.

Złożenie wniosku do planu ogólnego jest niezwykle istotne dlatego, że plan ogólny będzie podstawą dla uchwalanych miejscowych planów i dla wydawanych po jego wejściu w życie decyzji o warunkach zabudowy.

Zarówno nowo uchwalane miejscowe plany, zmiany istniejących obecnie planów miejscowych, a także decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego. To plan ogólny będzie przesądzał, czy dany grunt będziemy mogli zabudować, czy nie.

Plan ogólny obligatoryjnie będzie określać strefy planistyczne. 

To właśnie strefa planistyczna w jakiej znajdą się ich działki, określi przyszłe przeznaczenie terenu w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy, dlatego we wniosku do planu ogólnego, powinniśmy wskazać, że chcemy by nasze działki znalazły się w konkretnej strefie planistycznej.

W myśl ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w planie ogólnym obszar Miasta Pruszkowa zostanie podzielony w sposób rozłączny na 13 stref planistycznych, do których należą:

  1. Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – symbol literowy – SW.
  2. Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną – SJ.
  3. Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową – SZ.
  4. Strefa usługowa – SU.
  5. Strefa handlu wielkopowierzchniowego – SH.
  6. Strefa gospodarcza – SP.
  7. Strefa produkcji rolniczej – SR.
  8. Strefa infrastrukturalna – SI.
  9. Strefa zieleni i rekreacji – SN.
  10. Strefa cmentarzy – SC.
  11. Strefa górnictwa – SG.
  12. Strefa otwarta – SO.
  13. Strefa komunikacyjna – SK.

Dla każdej strefy planistycznej ustawodawca określił profil podstawowy i profil dodatkowy, jak również minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej z wyłączeniem strefy SG, SO, SK.

Przykładowo, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów, w przypadku strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, profil podstawowy obejmuje teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, teren usług, teren komunikacji, teren zieleni urządzonej, teren infrastruktury technicznej.

Natomiast profil dodatkowy – obejmuje teren zabudowy letniskowej lub rekreacji indywidualnej,  teren ogrodów działkowych, teren lasu, teren wód.

Minimalny udział powierzchni biologicznej czynnej dla strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną ustalony na 30%.

Ponieważ w planie ogólnym będą również określone wskaźniki zabudowy takie jak:

  • wartość maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy
  • maksymalna wysokość zabudowy
  • maksymalny udział powierzchni zabudowy
  • wartość minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej,

wniosek do planu ogólnego powinien wszystkie te dane uwzględniać i zawierać w tym zakresie konkretne propozycje.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej wzorem formularza dotyczącego aktu planowania przestrzennego, a w tym przypadku, z przykładem wypełnionego formularza oraz materiałem instruktażowym pn. „Instrukcja wypełnienia wniosku do planu ogólnego”, opisującym zarówno ścieżkę postępowania w zakresie złożenia pisma, jak i objaśnienia do samego formularza.


PREZENTACJA „Instrukcja wypełnienia wniosku do planu ogólnego”


FORMULARZ WNIOSKU - pobierz PDF

FORMULARZ WNIOSKU - pobierz DOC

PEŁNOMOCNICTWO - pobierz PDF

PEŁNOMOCNICTWO - pobierz DOC


Jak złożyć wniosek do planu ogólnego?

Wypełniony wniosek na urzędowym formularzu do planu ogólnego możesz złożyć w terminie od 10 czerwca do 12 sierpnia 2024 roku:

  • Elektronicznie:
  • Listownie lub osobiście: Urząd Miasta Pruszkowa, ul. J. I. Kraszewskiego 14/16, 05-800 Pruszków

WAŻNE!

Jeśli składasz wniosek do planu ogólnego znaczenie ma data, w której wniosek dotarł do  organu, a nie data nadania wniosku na poczcie.

Wnioski, które wpłyną do organu po wyznaczonej dacie lub w innej formie niż na obowiązującym urzędowym formularzu NIE BĘDĄ ROZPATRZONE!



Załączniki:

Pełnomocnictwo w formacie DOC
Pełnomocnictwo w formacie PDF
Formularz w formacie DOC dot. składania wniosków do projektu planu ogólnego
Formularz w formacie PDF dot. składania wniosków do projektu planu ogólnego
Instrukcja wypełnienia wniosku do planu ogólnego