WYMAGANE DOKUMENTY:

Wniosek wraz z podaniem daty i miejsca zawarcia małżeństwa Jubilatów oraz numerami PESEL.

OPŁATY:

Brak.

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW: 

Urząd Stanu Cywilnego w Pruszkowie.
plac Jana Pawła II nr 1

JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:

Urząd Stanu Cywilnego w Pruszkowie w zakresie przekazania projektu wniosku do Urzędu Wojewody Mazowieckiego.                                    
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA:                                                         
Wnioski o nadanie medalu "Za długoletnie pożycie małżeńskie" przekazywane są do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, który zbiorczo z terenu całego województwa przedstawia je Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku Jubilatów obchodzących równą, 50 rocznicę pożycia małżeńskiego zgłoszenia można dokonać w tym samym roku co obchodzony jubileusz zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli rocznica przypada w styczniu lub lutym, wniosek można składać od miesiąca listopada w poprzedzającym roku.
Po rozpatrzeniu wniosków Jubilaci otrzymują list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie (średnio) około ośmiu miesięcy od daty złożenia wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ceremonie wręczenia medali odbywają się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pruszkowie.

DODATKOWE INFORMACJE:

1.Odznaczeni medalem za długoletnie pożycie mogą być małżonkowie, którzy przeżyli 50 lat w jednym związku małżeńskim.
2.Rola urzędu stanu cywilnego w tym zakresie polega na sporządzeniu projektu wniosku, następnie po uprzednim ustaleniu aktualnej sytuacji prawnej małżeństwa, przesłaniu projektu wniosku do Urzędu Wojewody Mazowieckiego, jako organu wnioskującego do Prezydenta RP o nadanie odznaczenia za długoletnie pożycie.

 

PODSTAWA PRAWNA:

1.Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U.2018.400 j.t.).
2.Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego postępowania w sprawach nadawania orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz.U.2004.  277.2743).